Pěstování kustovnice čínské goji

V podstatě máte v oblasti pěstování goji dvě možnosti - návod na vlastní výsadbu najdete níže. Druhá možnost je koupit již vypěstované sazenice. Sazenice kustovnice čínské nabízíme k prodeji v našem eshopu. Sazenice nakupujeme ve zkušeném zahradnictví, které se především specializuje na pěstování různých odrůd rakytníku.

Sazenice vám dodáme v kelímku 9x9cm,
velikost rostliny 20 - 30 cm,
stáří rostliny 1 - 2 roky.

> Koupě sazenic kustovnice čínské v našem eshopu.

 

Informace o pěstování

Kustovnice pochází z Asie a v našich podmínkách je plně mrazuvzdorná. Patří mezi lilkovité rostliny, květy jsou oboupohlavní, je tedy samosprašná. Kustovnice je na pěstování je nenáročná, přesto jí vyhovuje teplejší, slunná poloha a kvalitní, humózní půda s dostatkem vláhy.

Kustovnice čínská je to poměrně vzrůstný, opadavý, trnitý keř, který dorůstá 1-2,5 m,tvoří dlouhé převislé větve, zabírá tedy i dost místa do šířky, proto se doporučuje při pěstování kvůli plodům keř řezat tak, aby vytvořil jakoby vyholený kmínek a korunu.

Keř kvete od června do října drobnými fialovými kvítky,plody jsou 1-2 cm dlouhé, jasně oranžovo-červené bobule na dlouhých stopkách objevují se 2-3 rokem po výsadbě.

Pokud nepěstujeme rostlinu kvůli plodům, dá se použít i na zakrytí nevzhledných a neúrodných míst a prudkých svahů.

Výsadba

Půda by měla mít okolo pH 8, spíše lehčí písčitojílovitá . Nejlépe je vysazovat v březnu až dubnu, na vzdálenost 2 – 2,5 m. V řádcích může být na 1 – 1,5 m. Vyplatí se dát do jámy buďvyzrálý hnůj lépe kompost. Půda kolem rostlin se udržuje nakypřená, bez plevelů nebo zamulčovaná kůrou.

Hnojení

Chlevská mrva se dává dle možností na podzim . Koncem dubna 500-600 kg /ha močoviny, v květnu až červnu 500-600 kg/ha fosforečnanu amonného. Od konce května až po celé období kvetení a násady plodů každých 15 – 20 dnů důkladný výživový postřik na list, listovým hnojivem.

Závlaha

Zalévejte každých 25 dní od konce dubna až do poloviny června dle možností. Jednou až dvakrát v září a říjnu. První a poslední zálivka by měla být vydatná až 60mm.

Výchovný řez

Cílem je zajistit brzkou násadu plodů. První rok se hlavní kmen zapěstovává do výšky 50 -60 cm. Okolo hlavního kmene si vyberte 3-5 postranních větví rovnoměrně rozmístěných, které budou sloužit jako základ koruny a ty seřízněte na 10-20 cm, aby se podpořilo druhotné větvení. Mezitím nechte 3-4 větve z hlavního kmene bez zaštipování, ty budou sloužit jako dočasná plocha pro rannou násadu plodů. Nově narostlé výše položené větve se zakracují, aby se posílily niže položené výhony.

Ve druhém roce vyberte jeden silný, vertikální výhon ze spodního patra jako prodloužení kmene. Zakraťte jej o 10-20cm, aby se podpořilo větvení. Potom vyberte 1 až 2 pruty a zakraťte je o 10cm pro plodné výhony. Pokud jsou nějaké vlky z kosterních nebo vedlejších větví, ponechte jeden a zakraťte ho 10-20cm nad korunou stromu.Potom ponechte 4-5druhotných výhonů, které budou tvořit drhotnou plodící plochu. Všechny ostatní výhony z hlavního kmene se odstraní .

Ve třetím až pátém roce následuje postup z druhého roku a použijte spodní větve, aby posílily a zvětšily korunu. Pokud nějaký vzpřímený výhon vyroste z vrchní části rostliny,ponechte jeden a zakraťte ho 10 -20 cm nad korunou. Když neroste žádný vertikální výhon z hlavního kmene, vyberte 1 – 3 vertikální výhony z vrchních větví 15 – 20 cm od hlavního kmene a zakraťte je, na 20 cm nad korunou.

Po pěti letech pěstování dorůstá průměrný strom výšky 1,6 m a šířky koruny 1,5m. Kmen má průměr asi 6 cm.

Prořezávání

Hlavní účel prořezávání je zmladit větve a získat pravidelně a vysoce plodící rostlinu. Princip je odstranit překřížené větve, zahušťující větve, přestárlé větve a kořenové výmladky. Chceme vypěstovat zdravé výhony v prázdných místech koruny, které budou produkovat nové plodné výhony.

Jarní prořezávání se provádí od poloviny do konce dubna. Odstraníme suché větve (díky dehydrataci) ze zimy.

Cíl letního prořezávání je odstranit posilující výhony z hlavního kmene a hlavních větví. Ačkoliv pokud je v koruně mezera nebo prodloužení kmínku odumírá, udržujte je a zakracujte pro druhotné rozvětvení. V místech bez kmene vyberte vertikální výhony a nechte je do10 cm nad korunou.

Zimní prořezávání se provádí po sklizni nebo v únoru a březnu příští rok. Odstraňte silné výhony ze spodu a vrchu kmene, aby se udržela výška rostliny. Odstraňte staré, slabé, vzpřímené, překřížené, nemocné nebo trnité větve uvnitř koruny.

Použijte silné výhony vyštipováním k vyplnění koruny a prodloužení plodného období.. Seřízněte přerostlé výhony. Nejnižší výhony by měly být 30 cm nad zemí. Po prořezání by měli být výhony rovnoměrně rozmístěny pro dobrý přístup světla a vzduchu.

Sklizeň a sušení ovoce

Sklizeň. Optimální sklizeň je, když je ovoce zralé z 80 – 90 %. Vyvarujte se sklini po dešti. Bobule potřebují šetrnou péči, aby nedošlo ke stlačení a poškození.

Sušení může být přirozeně vzduchem nebo mechanickou dehydratací.

Sušení vzduchem. Rozmístěte plody ve vrstvě 2 cm a plody během sušení neotáčejte plody dokud nejsou suché. Pokud se plody sklízí po dešti, tak můžete plody promíchat dřevěnou tyčkou pro lepší usušení.

Mechanická dehydratace. K sušení použijte proud horkého vzduchu. Sušárna je rozdělena do tří teplotních sekcí. V první sekci je teplota 40 – 50 o C a plody se tu nechávají 24 hodin.V druhé sekci je teplota 50 – 55 o C kde plody zůstanou 36 – 48 hodin. Ve třetí sekci je teplota 55 – 65 o C a plody zde zůstanou 24 hodin. Potom se plody vezmou ven ze sušárny, odstraní se stonky a plody se mohou vážit a balit.

Ochrana rostlin

V případě napadení spalte všechny napadené větve a listy i jiné zbytky z pole a odstraňte všechen okolní plevel. Posilte závlahu a hnojení k docílení silného stromu.

Chemická ochrana. Závisí na nemoci a napadení hmyzem. Musí se vybrat vhodné chemikálie, koncentrace chemikálií a způsob aplikace dle druhu napadení.



Recepty z kustovnice goji

Rychlá ranní snídaně s kustovnicí goji

Máte rádi kvalitní snídani plnou vitamínů? Skuste si připravit rychlou raní snídaní se superpotravinou kustovnicí čínskou goji.

více...


Linecké celozrnné koláčky s Raw Goji pastou

Upečte si chutné raw celozrnné koláčky s pastou z kustovnice čínské goji plnou vitamínů.

více...


Goji kuličky s arašídy

Goji kuličky s arašídy jsou výbornou zdravou chuťovkou plnou energie a bílkovin. Posloužej skvěle jako náhrada nezdraného cukroví a návštěva bude překvapena.

více...


Kustovnicový čaj

Už jste zkusili kustovnicový čaj? Po vypití samozřejmě dojíme i plody.

více...